Описание
От свръхнапрежение … до отпускане с Цветни есенции на д-р Бах
Човекът, който се нуждае от Джанка, се страхува от чувствата си и вярва, че свободното им изразяване може да му навлече сериозни неприятности. Той се страхува да не изгуби контрола над себе си и да не бъде обзет от разрушителни сили. Големият му страх го довежда до ръба на отчаянието. Особеното му душевно състояние го кара да се бои от изгубване на самоконтрол и извършване на ужасно престъпление против волята си. Вярва, че ще полудее рано или късно и се бои от нервен срив.
В отрицателното състояние човек се страхува от собствените емоционални усещания и се опитва да ги контролира и подтисне. Може би още от малки индивидите Джанка изпитват усещането, че техните емоционални прояви не са желани и се научават да ги доминират. Това поведение в по-голяма перспектива не позволява човек да се отдаде на емоциите си в никаква степен. Негативното състояние Джанка не винаги е лесно за разпознаване. Често този, който се намира в това състояние, се контролира добре, демонстрира самоувереност. На физическо ниво запекът е един от неговите характерни признаци. Този, който живее в крайно негативно състояние Джанка се характеризира с усещането, че седи на буре с барут и очаква всеки момент то да избухне. Той се страхува, че се намира пред прага на извършване на ужасен акт на насилие, защото усеща дълбоко в себе си развихрянето на разрушителни сили, които не може да контролира.
От психологическа гледна точка причината за това състояние се намира в страха, който се поражда в по-чувствителния индивид при сблъскването му със съвременния свят, изпълнен с хаос, замърсена околна среда и стрес. Човек, който е бил или е зависим от приемането на наркотици, стига до крайната фаза на негативното поведение Джанка. Той се разпознава по това, че не е способен да изчака каквото и да било дори и няколко минути, тъй като го обзема паника и страх. Най-важното за такъв човек е да се научи да релаксира. Той уплашено потиска всички импулси, идващи от подсъзнанието му и това създава противоположен натиск, който насила изважда на съзнателно ниво изтласкваните тъмни страни на личността.
Джанка не винаги се изразява толкова остро и може да се развива дълги години. Типично за нея е неочакваното и неконтролируемо нервно избухване. Например: децата се хвърлят на земята и ритат или удрят главата си в стената, възрастните хвърлят изпречилите им се предмети и т. н. При приемането на Джанка личността е преведена през хаоса и тъмнината към светлината на истинското й призвание и се активират огромни запаси от енергия.
В позитивното състояние Джанка човек е стигнал до дълбочината на подсъзнанието си, за да изрази в реалността събрания опит. Често по време на лечението позитивното влияние на Джанка се появява още при първото приемане на капките. Джанка е доказала ефикасността си при деца с нощно напикаване. Тези деца през деня спазматично контролират страховете си. Затова само нощем, когато е изключен съзнателния контрол, при тях се наблюдава спонтанно уриниране. Есенцията помага за емоционалното освобождаване на акумулираният гняв и с нейна помощ човек се научава да се справя по-добре с напрежението. Експертите казват, че Джанка е едно ефикасно помощно средство при лечение на болестта на Паркинсон, както и на други аналогични заболявания от неврологичен характер.
Положителното състояние Джанка е свързано с безгрижието и отпускането.